Hlavní nabídka
Pozn.: Výsledky aktuálně řešených projektů lze shlédnout v sekci Stručně-
léto 2013: Náš výzkum stále pokračuje; letos jsme se zaměřili více na soukromé chovatele jako na cílovou skupinu, která si může do chovu zavléci Bd např. z burzy nebo komerčních prodejen. V současné době máme zpracováno přes 500 vzorků, z nichž vyplývá, že plíseň Bd se v ČR v umělých chovech vyskytuje. Plíseň Bd byla zatím potvrzena u více než 30 jedinců ve všech typech chovů. Intenzita nákazy se pohybovala v rozmezí 0.4 -
podzim 2012: V současné době probíhá výzkum chytridiomykózy u obojživelníků chovaných zajetí. Šíření choroby je způsobené především lidskou činností: introdukcí obojživelníků z domácích chovů, importem nakažených jedinců do zoologických zahrad, únikem zvířat z chovných farem a mezinárodním obchodem s obojživelníky. Proto je velmi důležité zmonitorovat situaci v zoologických zahradách, zverimexech a soukromých chovech. V případě pozitivních nálezů budou navržena hygienická preventivní opatření pro konkrétní pracoviště a bude provedena osvěta.
Dosud byl odběr vzorků proveden v zoologických zahradách Brno, Dvůr Králové, Jihlava, Ohrada, Plzeň, Ústí nad Labem a Zlín, ve třech zverimexech (Praha, Rudná u Prahy, Mladá Boleslav) a u třech soukromých chovatelů (Praha). Celkem bylo sebráno 313 stěrů od 88 druhů ocasatých obojživelníků a žab.
Z každého terária byli odchyceni dva až tři jedinci stejného druhu, u kterých byl proveden stěr z pokožky. Manipulace s obojživelníky, za použití jednorázových gumových rukavic, probíhala velmi šetrně a netrvala déle než několik desítek sekund. Každý vzorkovaný jedinec byl zaevidován a vyfotografován. Podle pořízených fotografií pak bude možné u nakažených jedinců dohledat případné kožní změny.
Detekce Bd patogenu se uskuteční pomocí Taqman real time qPCR na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. Tato analýza odhalí kromě přítomnosti samotného patogenu i počet jednotlivých zoospor pomocí hodnoty GE (genomic equivalent).
17.4.2012: Stránky kompletně předělány a zauktualizovány.
duben 2012: Probíhá sběr dalších vzorků -
10.4.2012: Přednáška na Karlově Univerzitě -
12.2.2012: Za pomoci metody maximální entropie (MaxEnt) byla sestavena mapa potenciální distribuce Bd vycházející z pozitivních nálezů tohoto patogenu u populací českých obojživelníků (8 lokalit, 5 druhů − Bufo bufo, Pelophylax sp., Bombina bombina, Bombina variegata, Ichthyosaura alpestris). Pro zvýšení věrohodnosti modelu je třeba dále vzorkovat i populace ostatních druhů, v modelu dosud nezahrnutých. Z prostorového hlediska lze očekávat ostrůvkovité rozšíření nemoci po celé ČR, přičemž v oblastech hustě obydlených a člověkem zcela přeměněných není vyloučena její vyšší kumulace. Výsledky modelování mohou specifikovat nejvhodnější management a způsob omezení šíření chytridiomykózy z potenciálně infikovaných lokalit do nových míst.
Sezóna 2010: Byly zaznamenány tři signifikantně pozitivní nálezy Bd u kuňky obecné z Kopistské (prevalence 0.05, 95% konfidenční interval 0.01-
z Hornojiřetínské výsypky. Nejvyšší prevalenci nemoci jsme pak objevili v jižních Čechách v okolí
8.7.2010 Byly kompletně předělány, doplněny a zaktualizovány tyto webové stránky.
22.1.2010 Jsou známy výsledky detekcí sezóny 2009.
Objeven první případ chytridiomykózy v ČR u Kuňky obecné (Bombina bombina).
4.9.2009 jsme v rámci ECCB na ČZU v Praze (eccb2009.org) měli možnost vyslechnou vynikající přednášku Trentona Garnera z Anglického zoologického institutu v Londýně, předního evropského odborníka na epidemiologii obojživelníků. Kromě seznámení s evropskou situací bylo zajímavé povídání o různé virulenci jednotlivých genetických izolátů B. dendrobatidis v závislosti na velikosti zoosporangia.
3.9.2009 byly na PCR analýzu odeslány vzorky stěrů za sezónu 2009.
3.9.2009 byly na PCR analýzu odeslány vzorky stěrů za sezónu 2009.